Stanoviská zainteresovaných strán
Vnútorný systém zabezpečovania kvality Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici je založený na identifikácii potrieb a očakávaní zainteresovaných strán, ktoré majú záujem na výsledkoch vzdelávacích, tvorivých a ďalších súvisiacich činností. Z hľadiska zabezpečovanie kvality vzdelávania je dôležitá angažovanosť zainteresovaných strán, ako napríklad študentov, vysokoškolských učiteľov a podporného personálu, ale aj zamestnávateľov, absolventov a partnerov z domácich a zahraničných organizácií, v procesoch interného zabezpečovania kvality v rôznych oblastiach.
Na tomto mieste nájdete bližšie informácie o zaintersovaných stranách a ich úlohe v interných procesoch zabezpečovania kvality, o možnostiach získania stanovísk zainteresovaných strán, rôzne podporné materiály a dokumenty, ktoré by mohli uľahčiť prácu OZŠP/OZUŠP pri zabezpečovaní kvality študijného programu alebo jeho ucelenej časti, za ktorú nesie hlavnú zodpovednosť.
- bližšie informácie o zainteresovaných stranách a ich úlohe v interných procesoch zabezpečovania VSK
- aké sú možnosti na získanie stanoviska od zainteresovaných strán
- podporné materiály a formuláre pre OZŠP / OZUŠP
- formuláre pre získanie stanoviska zainteresovaných strán
Kto je zainteresovaná strana študijného programu?
Zainteresovanou stranou sú všetci, ktorí majú akékoľvek očakávania a rôznu intenzitu vplyvu na uskutočňovanie študijného programu (ŠP). Niektoré zainteresované strany majú vysoký vplyv, najmä osoba zodpovedná za študijný program (OZŠP) / ucelenú časť študijného programu (OZUŠP) a naopak, niektoré zainteresované strany majú vysoké očakávania a požiadavky, napríklad študenti a zamestnávatelia. Okrem týchto zainteresovaných strán sú to aj absolventi, osoby zodpovedné za profilové predmety, učitelia študijného programu, vedúci zamestnanci vysokej školy, partnerské vysoké školy, orgány verejnej moci a pod.
Prečo sa vyžaduje stanovisko vybraných zainteresovaných strán?
Štandardy pre zabezpečovanie kvality vysokoškolského vzdelávania požadujú, aby do prípravy návrhu a úprav študijného programu boli zahrnutí aj študenti a zástupcovia zamestnávateľov. Bez ich participácie nie je možné návrh nového študijného programu alebo návrh jeho úpravy považovať za úplný.
Kto sa musí vyjadriť k návrhu nového ŠP alebo k návrhu jeho úpravy?
Ak ide o návrh úprav existujúceho študijného programu, tak každý ŠP má svoju neformálnu radu (Rada študijného programu / Rada ucelenej časti študijnéh programu), ktorej súčasťou je vždy aspoň jeden študent, aspoň jeden zástupca zamestnávateľov a osoby, ktoré tvoria personálne zabezpečenie daného ŠP. Osoba zodpovedná za ŠP žiada stanoviská alebo na stretnutí komunikuje návrh úpravy. Ak sú zainteresované strany požiadané o stanovisko, môžu vyplniť elektronický formulár (odkaz na formulár nájdete nižšie). Podobne, aj návrh nového študijného programu musí byť pripravený za účasti študentov a zástupcov zamestnávateľov a preto, aj keď nový študijný program nemá svoju radu, tak musia byť pri príprave ŠP získané stanoviská študenta/ov a zástupcu/ov zamestnávateľov.
Aké sú možnosti na získanie stanoviska od zainteresovaných strán
Podľa platnej Smernice UMB č. 9/2024 OZŠP/OZUŠP pri úpravách študijného programu / ucelenej časti ŠP aktivizuje členov RŠP/RUŠP a žiada od nich stanovisko pre navrhované úpravy. Spôsob a forma podkladov pre členov RŠP/RUŠP, prípadne pre ďalšie zainteresované strany, nie je predpísaná. Rovnako nie je predpísaný spôsob a ani forma získavania ich stanovísk. Stále je však potrebné mať na zreteli, že stanoviská zainteresovaných strán musia byť vhodne zvoleným spôsobom zdokumentované (v závislosti od spôsobu aktivizácie členov RŠP/RUŠP a ďalších zainteresovaných strán).
Možností ako získať stanoviská zainteresovaných strán je niekoľko a pozrieme sa na ne bližšie :)
(1) Jednou z možností je aktivizovať členov RŠP/RUŠP a zorganizovať prezenčné stretnutie, prípadne online stretnutie cez vhodnú platformu (napr. MS Teams), kde sa prediskutujú a schvália navrhované úpravy ŠP / ucelenej časti ŠP. Stanoviská zainteresovaných strán budú prezentované priamo na stretnutí. Nakoľko navrhované úpravy ako aj stanoviská členov RŠP/RUŠP musia byť nejakým spôsobom zdokumentované, je vhodné zvoliť vhodnú formu zápisu/záznamu. Jedno z možností je vytvoriť záznam o prerokovaní návrhu na úpravu ŠP alebo jeho ucelenej časti, kde budú všetky informácie týkajúce sa navrhovanej úpravy spolu so stanoviskami zainteresovaných strán zdokumentované. Pre tento účel je možné použiť dokument v podporných dokumentoch s názvom "Záznam o prerokovaní návrhu úpravy na ....", kde si vyberiete dokument pre konkrétny typ úpravy, prípadne sa zo stretnutia vypracuje zápisnica.
Záznamy o prerokovaní návrhu úprav
(2) Ďalšou možnosťou je osloviť členov RŠP/RUŠP a iné zainteresované strany e-mailom, prostredníctvom ktorého budú oboznámení s návrhom na úpravu ŠP / ucelenej časti ŠP. Na získanie stanoviska členov RŠP/RUŠP, prípadne ďalších zainteresovaných strán, existuje v takomto prípade viac možností. A ako môže OZŠP/OZUŠP postupovať?
a. Členov RŠP/RUŠP, prípadne ďalšie zainteresované strany osloví OZŠP/OZUŠP e-mailom, kde uvedie všetky relevantné informácie týkajúce sa návrhu úpravy a vyzve všetkých oslovených pre zaslanie stanoviska ako odpoveď na zaslaný e-mail. E-mail bude obsahovať ich pripomienky, ako aj stanovisko k návrhu úpravy. Treba myslieť na to, že stanoviská všetkých dotknutých osôb by mali byť zdokumentované a je potrebné zvoliť vhodný spôsob ich archivácie - uloženie e-mailov, vytlačenie e-mailovej komunikácie, a pod.
b. Ďalšou možnosťou pri aktivizácii členov RŠP/RUŠP (a iných zainteresovaných strán) e-mailom je vyžiadať si ich stanovisko k navrhovaným úpravám prostredníctvom webového formulára pre príslušnú fakultu (v prípade FPV príslušného OZŠP/OZUŠP). V takomto prípade budú stanoviská archivované v systéme, kde má prístup fakultný koordinátor (v prípade FPV aj OZŠP/OZUŠP) a nie je potrebná ich ďalšia archivácia. Je však potrebné myslieť na to, že pre vypracovanie stanoviska prostredníctvom webového formulára musí zainteresovaná strana disponovať všetkými potrebnými informáciami o študijnom programe / ucelenej časti. Ako pomôcka pre prípravu podkladov na návrh úpravy môžu poslúžiť dokumenty v časti podporné dokumenty.
Podklady pre návrh úpravy ŠP / ucelenej časti ŠP Formuláre pre stanoviská zinteresovaných strán
c. Alternatívou k predchádzajúcim možnostiam pri oslovení členov RŠP/RUŠP a ďalších zainteresovaných strán e-mailom je pripraviť pre nich podklady v dokumente MS Word, kde bude zároveň priestor na vyslovenie ich pripomienok a formuláciu stanoviska k navrhovaným úpravám. Pre tento účel boli pripravené šablóny s označením "záznamy", ktoré nájdete v časti Podporné dokumenty. Vyplnený dokument zašle daná zainteresovaná strana OZŠP/OZUŠP mailom, ktorý ich následne archivuje.
Podporné materiály a dokumenty pre OZŠP/OZUŠP
V tejto časti je možné nájsť podporné materiály pre OZŠP/OZUŠP pre prípravu podkladov pre zainteresované strany, ktoré môžu slúžiť ako podklad pre ich stanovisko k predloženému návrhu. Dokumenty samozrejme nie sú povinné, je na zvážení OZŠP/OZUŠP aký postup a formu pri aktivizovaní členov RŠP/RUŠP zvolí.
Podporné dokumenty
V prípade úpravy ŠP / ucelenej časti ŠP je vhodné mať záznam, aby bolo možné spätne dohľadať, aké zmeny sa v priebehu času v študijnom programe / ucelenej časti ŠP vykonali. Pre tento účel by mohli poslúžiť šablóny záznamov o prerokovaní návrhu na úpravu. V prílohám môžete nájsť šablóny pre rôzne typy úprav ŠP / ucelenej časti ŠP, ktoré je možné vykonať. Uvedené dokumenty nie sú záväzné, je možné si ich modifikovať a prispôsobiť pre potreby konkrétneho študijného programu / ucelenej časti ŠP, prípadne zvoliť iný spôsob záznamu.
Podporné dokumenty so stanoviskami zainteresovaných strán
Formuláre pre získanie stanoviska zainteresovaných strán
Pre získanie stanoviska zainteresovanej strany k predloženému návrhu na nový študijný program / ucelenú časť ŠP, prípadne na úpravu existujúceho ŠP / ucelenej časti ŠP je možné použiť pripravený formulár pre príslušnú fakultu, ktorá daný ŠP / ucelenú časť ŠP zabezpečuje.
Ekonomická fakulta | Stanovisko zainteresovanej strany |
Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov | |
Fakulta prírodných vied | Stanovisko zainteresovanej strany |
Fakulta telesnej výchovy, športu a zdravia | Stanovisko zainteresovanej strany |
Filozofická fakulta | Stanovisko zainteresovanej strany |
Pedagogická fakulta | Stanovisko zainteresovanej strany |
Právnická fakulta | Stanovisko zainteresovanej strany |