Posudzovatelia a pracovné skupiny
- Prečo potrebujeme interných a externých posudzovateľov RVSK UMB
- Aké sú pravidlá vytvárania pracovných skupín RVSK UMB
- Aká je úloha vedúceho a členov pracovnej skupiny
- Ako môže vedúci pracovnej skupiny postupovať pri vypracovaní hodnotiacej správy
- Formulár hodnotiacej správy nového ŠP/ucelenej časti ŠP
- Ako má posudzovateľ vypracovať hodnotiacu správu k návrhu úpravy / zmeny v personálnom zabezpečení ŠP/ucelenej časti ŠP
Prečo potrebujeme interných a externých posudzovateľov RVSK UMB
Štandardy pre študijný program SAAVŠ v čl. 3, ods. 1 hovoria, že „študijný program je schválený v súlade s formalizovanými procesmi vnútorného systému a je zaručené nezávislé, nezaujaté, objektívne, odborne fundované, transparentné a spravodlivé posúdenie návrhu a schválenie študijného programu, do ktorého sú zapojení študenti, zamestnávatelia a ďalšie zainteresované strany. Je zaručené, že osoby posudzujúce a schvaľujúce študijný program sú iné ako osoby, ktoré pripravujú návrh študijného programu“.
Návrh každého nového študijného programu tak musia nezávisle a objektívne posúdiť iné osoby, ako tie, ktoré ho pripravujú. Práve preto RVSK UMB vedie zoznam posudzovateľov, z ktorých vytvára minimálne trojčlenné pracovné skupiny (ďalej PS) a to za účasti študentov a zástupcov zamestnávateľov. Dominantnú úlohu zohrávajú externí posudzovatelia, ktorí nepôsobia na UMB. Interní posudzovatelia z radov vysokoškolských učiteľov UMB môžu poskytovať súčinnosť v prípade návrhu úprav študijných programov, ak je to potrebné. Naopak, študenti UMB sú vedení v zozname ako interní posudzovatelia, ale ich úloha v procese posudzovania návrhu nových ŠP je kľúčová, podobne ako aj úloha zamestnávateľov, ktorí sú externými posudzovateľmi.
Aké sú pravidlá vytvárania pracovných skupín RVSK UMB
V súlade so štandardmi SAAVŠ a vnútornými predpismi UMB, vedúcim pracovnej skupiny je docent/profesor na funkčnom mieste z inej vysokej školy ako UMB (externý posudzovateľ), jeden zástupca zamestnávateľa (externý posudzovateľ) a jeden študent (z UMB). V prípade študentov musí byť taktiež dodržané pravidlo „nezávislosti posúdenia návrhu“, teda študent, ktorý je v PS, sa nepodieľa na príprave návrhu nového ŠP (nebude ani členom budúcej rady študijného programu) a zároveň pre dodržanie pravidla „odborne fundovaného posúdenia“ by to mal byť študent takého študijného programu, ktorý je priradený k tomu istému študijnému odboru a v danom stupni štúdia ako aj navrhovaný nový ŠP.
Pracovná skupina na posudzovanie návrhov nových ŠP v 1. a 2. stupni štúdia sa vytvára tak, aby v nej bol:
- Zástupca inej vysokej školy = externý posudzovateľ pôsobiaci na funkčnom mieste docenta alebo profesora v rovnakom alebo súvisiacom študijnom odbore, ku ktorému je priradený študijný program alebo jeho ucelená časť (docent/profesor na funkčnom mieste z inej vysokej školy ako UMB zo zoznamu externých posudzovateľov) a ktorý sa nepodieľal na príprave návrhu ŠP.
- Zástupca zamestnávateľa = jeden zástupca zamestnávateľa (zo zoznamu externých posudzovateľov priradených k danému študijnému odboru), ktorý sa nepodieľal na príprave návrhu ŠP.
- Študent UMB = jeden študent (zo zoznamu interných posudzovateľov), pričom sa nepodieľal na návrhu nového ŠP, nebude členom rady nového študijného programu, je študentom toho istého stupňa štúdia ako je navrhovaný ŠP a je študentom študijného programu priradeného k tomu istému odboru ako navrhovaný ŠP.
Ak ide o posudzovanie návrhu nového ŠP v 3. stupni štúdia, jej členom je aj:
- Zástupca zahraničnej vysokej školy = jeden externý posudzovateľ na funkčnom mieste docenta alebo profesora na zahraničnej vysokej škole (docent/profesor na funkčnom mieste zo zahraničnej vysokej školy), ktorý sa nepodieľal na príprave návrhu ŠP.
Interní a externí posudzovatelia RVSK UMB
Aká je úloha vedúceho a členov pracovnej skupiny
Vedúcim pracovnej skupiny je vždy externý posudzovateľ na funkčnom mieste docenta alebo profesora, ktorý vypracuje v súčinnosti s členmi pracovnej skupiny hodnotiacu správu. Vedúci a členovia pracovnej skupiny dostanú na posúdenie návrh nového študijného programu, ktorý pozostáva z viacerých dokumentov. K týmto dokumentom im je poskytnutý prístup do informačného systému UMB. Ide najmä o tieto dokumenty, ktoré sú dôkazom preukazujúcim súlad s akreditačnými štandardmi:
- zámer nového ŠP/ucelenej časti,
- opis ŠP/ucelenej časti ŠP,
- výstupy tvorivých činností (VTC) a vedecko-umelecké a pedagogické charakteristiky (VUPCH) zodpovedných osôb za ŠP,
- odporúčaný študijný plán,
- vnútorná hodnotiacu správu,
- VUPCH ostatných učiteľov ŠP/ucelenej časti ŠP,
- informačné listy povinných a povinne voliteľných predmetov,
- vyjadrenia relevantných externých zainteresovaných strán k indikovaným povolaniam, na výkon ktorých je potrebná získaná kvalifikácia alebo súhlasné stanovisko právnickej osoby uvedenej v opise príslušného ŠO, ak si to opis vyžaduje, alebo súhlasným stanoviskom príslušného ministerstva na uskutočňovanie ŠP, ak ide o kvalifikáciu pre výkon regulovaných povolaní,
- v prípade profesijne orientovaných bakalárskych ŠP zoznam zmluvne spolupracujúcich organizácii,
- v prípade spoločných ŠP rámce a podmienky spolupráce medzi inštitúciami zabezpečujúcimi spoločný študijný program v podobe písomnej dohody,
- prepočítaný profil kvality úrovne tvorivej činnosti,
- v prípade ucelenej časti ŠP zoznam ŠP, ktorých súčasťou bude predkladaná ucelená časť ŠP a budú uskutočňované na príslušnej fakulte.
Vedúci pracovnej skupiny zodpovedá za posúdenie súladu návrhu ŠP so Štandardmi pre študijný program, ktoré sú dostupné tu. Členovia pracovnej skupiny sa riadia pokynmi vedúceho.
Ako môže vedúci pracovnej skupiny postupovať pri vypracovaní hodnotiacej správy
Existuje viacero postupov ako môže vedúci pracovnej skupiny vypracovať hodnotiacu správu v súčinnosti s členmi pracovnej skupiny. Základné prístupy sú dva:
- Vedúci pracovnej skupiny vypracuje hodnotiacu správu samostatne a ako celok ju dá na pripomienkovanie a vyjadrenie členom pracovnej skupiny. Členovia sa k návrhu hodnotiacej správy vyjadria, či so závermi a odporúčaniami uvedenými v správe súhlasia alebo nesúhlasia. Ak nesúhlasia, poskytnú vedúcemu pracovnej skupiny svoje stanoviská. Stanoviská môžu zaslať e-mailom alebo vedúci pracovnej skupiny môže v prípade potreby zvolať on-line zasadnutie. Všetci členovia musia so závermi súhlasiť.
- Vedúci pracovnej skupiny deleguje vypracovanie častí hodnotiacej správy na jej členov a tí mu tieto vypracované časti zašlú na spracovanie návrhu správy ako celku. Členovia sa k návrhu hodnotiacej správy vyjadria, či so závermi a odporúčaniami uvedenými v správe súhlasia alebo nesúhlasia. Ak nesúhlasia, poskytnú vedúcemu pracovnej skupiny svoje stanoviská. Stanoviská môžu zaslať e-mailom alebo vedúci pracovnej skupiny môže v prípade potreby zvolať on-line zasadnutie. Všetci členovia musia so závermi súhlasiť.
Formulár hodnotiacej správy nového ŠP/ucelenej časti ŠP
Hodnotiaca správa je jednoduchá. Obsahuje preddefinované údaje o ŠP a vedúci pracovnej skupiny (alebo jej členovia po delegovaní jej vypracovania) vyberá vo formulári z dvoch možností v časti „Záver“, a to, či je návrh nového ŠP v súlade alebo je v nesúlade s príslušným článkom štandardov.
Ak je identifikovaný nesúlad, uvádzajú sa konkrétne odseky príslušné články štandardov, voči ktorým je identifikovaný nesúlad so zdôvodnením nesúladu a s možnosťou formulovať opatrenia na jeho odstránenie. Opatrenia tak môžu, ale nemusia byť pracovnou skupinou formulované. Kľúčové je zdôvodnenie nesúladu.
Ak je záverom súlad so štandardmi, vedúci pracovnej skupiny môže fakultatívne formulovať odporúčania na zlepšenie návrhu ŠP alebo odporúčania smerujúce k budúcemu uskutočňovaniu ŠP.
Vzor hodnotiacej správy pre nový ŠP/ucelenú časť ŠP
Vzor formulára je iba ukážkou pre posudzovateľov. Každej pracovnej skupine je doručený formulár hodnotiacej správy, ktorý obsahuje základné údaje o návrhu nového ŠP v časti „Identifikácia ŠP“.
Ako má posudzovateľ vypracovať hodnotiacu správu k návrhu úpravy / zmeny v personálnom zabezpečení ŠP / ucelenej časti ŠP
RVSK UMB môže v súlade s ustanoveniami Čl 14 Smernice UMB č. 9/2024 v odôvodnených prípadoch, najmä ak návrh úpravy ŠP/ucelenej časti ŠP alebo návrh na zmenu v personálnom zabezpečení ŠP/ucelenej časti ŠP môže byť v potenciálnom alebo skutočnom nesúlade so štandardmi SAAVŠ, žiadať o vypracovanie stanoviska alebo hodnotiacej správy k návrhu úpravy alebo zmene v personálnom zabezpečení ŠP/ucelenej časti ŠP jedného alebo viacerých interných alebo externých posudzovateľov.
Nezávislé posúdenie návrhu úprav alebo personálnych zmien je podobne ako v prípade nezávislého posúdenia návrhu nových ŠP zárukou transparentnosti schvaľovacích procesov na UMB.
Posudzovateľ dostane hodnotiacu správu, ktorá obsahuje identifikáciu návrhu úpravy alebo zmeny v personálnom zabezpečení s menovitým uvedením navrhovaných úprav a zmien. Posudzovateľ sa vyjadrí (vyberá z preddefinovaných možností) vo formulárovom dokumente (MS Word alebo MS Forms) k jednotlivým otázkam, ktoré sú hodnotením návrhu. V závere sa vyjadrí, či návrh úpravy alebo zmien v personálnom zabezpečení odporúča alebo neodporúča RVSK UMB schváliť. Ak sú jeho parciálne odpovede negatívne, formuluje aj konkrétne nedostatky, ktoré sú pri rozhodovaní RVSK UMB primerane zvažované.
Vzor hodnotiacej správy pre úpravu / zmeny v personálnom zabezpečení ŠP/UŠP